مجله گردشگری نیک گشت

آکروپولیس: گشتی در تاریخ و شکوه یونان باستان

آکروپولیس، که به معنای “شهر مرتفع” است، قلعه‌ای باستانی است که بر فراز شهر آتن در یونان واقع شده است. این مجموعه تاریخی که نمادی از شکوه و عظمت یونان باستان به شمار می‌رود، در طول هزاره‌ها شاهد رویدادهای مهمی بوده و بناهای باشکوهی را در خود جای داده است. در این مقاله در نیکی گشت قصد داریم به بررسی آکروپولیس که مهمترین مکان دیدنی یونان است بپردازیم. با ما تا انتها همراه باشید.

تاریخچه آکروپولیس

سکونت در این تپه صخره‌ای از دوران نوسنگی آغاز شده بود، اما دوران طلایی آن به عصر برنز میانی (1500 تا 1300 قبل از میلاد) باز می‌گردد. در این دوره، آکروپولیس به عنوان یک مرکز مذهبی و سیاسی مورد استفاده قرار می‌گرفت و معابد و کاخ‌های متعددی در آن ساخته شد. مشهورترین بنای این دوران، معبد آتنا (هکاتومپدون) بود که در قرن ششم قبل از میلاد توسط پیسیستراتوس، رهبر آتن، بنا شد.

ویرانی و بازسازی آکروپولیس

در طول تاریخ، آکروپولیس با حملات متعددی روبرو شد. در سال 480 قبل از میلاد، توسط پارسی‌ها به ویرانی کشیده شد، اما در دوران حکومت پریکلس (443 تا 429 قبل از میلاد) بازسازی شد. در این دوره، معابد مشهور پارتنون، ارختیون و معبد آتنا نایک ساخته شدند که همچنان به عنوان نمادهای آکروپولیس و یونان باستان شناخته می‌شوند.

محل قرارگیری آکروپولیس

آکروپولیس در قلب شهر آتن و در ارتفاع 156 متری از سطح دریا واقع شده است. این تپه صخره‌ای به وضوح از نقاط مختلف شهر قابل مشاهده است و منظره‌ای پانوراما از آتن را به نمایش می‌گذارد.

نحوه بازدید و شرایط بازدید از آکروپولیس

بازدید از آکروپولیس برای عموم آزاد است و بلیط ورودی آن 20 یورو برای بزرگسالان و 10 یورو برای افراد زیر 18 سال است. ساعات بازدید از 8 صبح تا 20 عصر (از آوریل تا اکتبر) و 8 صبح تا 17 عصر (از نوامبر تا مارس) است.

موارد دیدنی در آکروپولیس

مجموعه آکروپولیس شامل بناهای تاریخی متعددی است که هر کدام شکوه و عظمت تمدن یونان باستان را به نمایش می‌گذارند. از جمله مهم‌ترین این بناها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پارتنون

معبدی باشکوه که به الهه آتنا، حامی شهر آتن، تقدیم شده بود. این معبد از سنگ مرمر ساخته شده و با مجسمه‌ها و نقش برجسته‌های نفیس تزئین شده است.

ارختیون

معبدی که به الهه‌های آتنا و پوزیدون تقدیم شده بود. این معبد به خاطر ستون‌های منحصر به فردش معروف است که به شکل مجسمه‌های پیکر تراشیده شده زنان (کره) هستند.

معبد آتنا نایک

معبد کوچکی که به الهه آتنا نایک، الهه پیروزی، تقدیم شده بود. این معبد بر روی صخره‌ای مشرف به شهر آتن قرار دارد و از جمله زیباترین بناهای آکروپولیس به شمار می‌رود.

پروپیلئا

دروازه ورودی اصلی آکروپولیس که از سه بخش تشکیل شده است. این دروازه با ستون‌ها و مجسمه‌های نفیس تزئین شده است

پیشنهاد میکنیم علاوه بر مطالعه مقاله آکروپولیس، مقاله های گلخانه ملی آتن ، دیدنی های آتن ، دیدنی هایzakynthos و دیدنی های قبرس را نیز مطالعه نمایید.

تئاتر دیونیسوس

تئاتری باستانی که محل برگزاری نمایش‌های تراژدی و کمدی بود. این تئاتر یکی از بزرگترین تئاترهای جهان باستان به شمار می‌رفت.

موزه آکروپولیس

در دامنه تپه آکروپولیس، موزه‌ای با همین نام قرار دارد که به نگهداری از آثار باستانی کشف شده در این مجموعه اختصاص یافته است. این موزه یکی از مهم‌ترین موزه‌های جهان باستان به شمار می‌رود و در آن می‌توان مجسمه‌ها، سفالینه‌ها، زیورآلات و اشیاء نفیس دیگری را از دوران‌های مختلف تاریخ یونان مشاهده کرد.

نقش آکروپولیس در فرهنگ و هنر

آکروپولیس نه تنها از نظر تاریخی و باستان‌شناسی، بلکه از نظر فرهنگی و هنری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. این مجموعه در طول قرن‌ها الهام‌بخش هنرمندان، نویسندگان و شاعران بوده است. نقاشان مشهوری مانند ویلیام ترنر و ادوارد بنت از آکروپولیس نقاشی کرده‌اند و نویسندگانی مانند لرد بایرون و مری شلی در آثار خود به آن اشاره کرده‌اند.

آکروپولیس و یونان مدرن

آکروپولیس به عنوان نمادی از هویت ملی یونان، نقشی مهم در یونان مدرن ایفا می‌کند. این مجموعه در سال 1987 به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و هرساله پذیرای میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان است.

جمع‌بندی:

آکروپولیس گنجینه‌ای بی‌نظیر از تاریخ، هنر و فرهنگ یونان باستان است. بازدید از این مجموعه، سفری به اعماق تاریخ و تمدن بشری است و تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را برای هر گردشگری رقم خواهد زد.

نکاتی برای بازدید:

  • به دلیل گرمای هوا و تابش شدید خورشید، بهتر است در ساعات خنک روز از آکروپولیس بازدید کنید.
  • کفش‌های راحت بپوشید زیرا باید مسیرهای زیادی را پیاده‌روی کنید.
  • با توجه به قدمت و ارزش تاریخی بناها، از لمس یا آسیب رساندن به آنها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا