مجله گردشگری نیک گشت

بافت تاریخی یزد کجاست؟

یزد شهری است که جذابیت تاریخی و شکوه معماری در آن حکم‌فرماست. در میان گنجینه‌های بی‌شمار یزد، بافت تاریخی این شهر قرار دارد که خانه‌ها و بناهای باستانی آن ‌مانند آیینه‌ای تاریخ غنی شهر را انعکاس می‌دهند. کوچه‌های قدیمی، خانه‌های خشتی، بادگیرها و ساباط‌ها، با جذابیت سحرانگیز خود گردشگران را از اقصی‌نقاط کشور به یزد می‌کشانند. همه‌ساله بسیاری از مسافران و گردشگران با تهیه بلیط قطار یزد اصفهان، خود را به یزد رسانده و از نزدیک از بافت تاریخی این شهر بازدید می‌کنند.

تاریخچه

یزد یکی از قدیمی‌ترین شهرهای مسکونی در جهان است که قدمت آن به هزاران سال پیش می‌رسد. یزد اولین شهر خشتی ایران و دومین شهر قدیمی جهان است. قدمت بناهای باستانی آن ‌که امروزه در قالب بافت تاریخی این شهر شناخته می‌شوند، به قرن دوم و سوم هجری قمری بازمی‌گردد. این شهر در طول تاریخ به‌عنوان مرکزی برای تجارت، فرهنگ و مذهب بوده است.

یزد در دوره صفویه و قاجاریه دوران رشد و شکوفایی هنری خود را تجربه کرد. بازارها و کاروان‌سراهای سنتی شهر به‌عنوان مراکز بازرگانی و تعاملات اجتماعی رونق داشت و تجار و مسافران را از دور و نزدیک به خود جذب می‌کرد. امروزه نیز یزد همچنان به‌عنوان چراغی از غنای فرهنگی و اهمیت تاریخی در ایران به درخشش خود ادامه می‌دهد.

 یزد با حفظ میراث تاریخی خود به‌عنوان شهری مدرن، همچنان به تکامل خود ادامه داده است. امروزه معماری منحصربه‌فرد شهر از‌جمله بادگیرها و خانه‌های خشتی آن شهرت بین‌المللی به‌دست آورده‌اند که منجر به ثبت یزد به‌عنوان میراث جهانی یونسکو در سال ۲۰۱۷ شد. این امر باعث شده است که همه‌ساله گردشگران زیادی خود را برای بازدید از بافت تاریخی شهر به یزد برسانند.

محدوده جغرافیایی بافت تاریخی یزد

بافت تاریخی یزد عمدتا در بخش مرکزی شهر قرار دارد. کوچه‌های باریک، خیابان‌های پرپیچ‌وخم و خانه‌های خشتی، با ترکیبی متوازن در این منطقه بازدیدکنندگان را به سفری در زمان و تاریخ غنی این شهر سوق می‌دهد. مساحت حدودی بافت تاریخی یزد برابر هفتصد هکتار است که بیش از هزار و هفتصد بنای تاریخی را در دل خود جای داده است. بافت تاریخی یزد تنها یک منطقه توریستی نیست، بلکه باوجود گذشت زمان هنوز هم محل اقامت بسیاری از مردم این شهر است. خانه‌های این منطقه در طول زمان به نسل‌های مختلف منتقل شده و سنت‌های خانوادگی را در خود حفظ کرده‌اند.

این منطقه از‌لحاظ جغرافیایی از جنوب به خیابان کاشانی، از شمال به خیابان دولت‌آباد، از شرق به محله فهادان و از غرب به خیابان مطهری محدود می‌شود. مجموعه بافت تاریخی یزد شامل چندین محله است. برخی از مهم‌ترین محلات این مجموعه عبارت‌اند از: محله مصلی، محله فهادان، محله سرجمع، محله قلعه کهنه، محله بیوک، محله خرمشاه، محله میرقطب، محله لب خندق، محله چهارمنار، محله شش بادگیر، محله یعقوبی و محله سر دو راه. از بین محلات یادشده، محله چهارمنار و محله فهادان، قدیمی‌ترین محله‌های مستقر در بافت تاریخی شهر یزد هستند.

ظرفیت‌های جذب گردشگر

یزد به‌عنوان یک مقصد گردشگری پرطرفدار، جذابیت بالایی برای گردشگران داخلی و خارجی دارد. این شهر تاریخی که به‌عنوان یکی از شهرهای گردشگری در سطح بین‌المللی شناخته می‌شود، در سال 1402 بالغ‌بر یک میلیون گردشگر و مسافر به خود جذب کرده است. حدودا صد هزار نفر از این تعداد، گردشگران خارجی بوده‌اند.

در سال مذکور، بالغ‌بر نیم‌میلیون نفر فقط از‌طریق قطار یزد سفر کرده‌اند. در طول سال، علاقه‌مندان پیش از آغاز تعطیلات، اقدام به رزور بلیط از مراکز پیش فروش بلیط قطار می‌کنند تا فرصت سفری اقتصادی از‌طریق پیش فروش قطار را از دست ندهند. بر‌اساس آمار، بسیاری از گردشگران با تهیه بلیط قطار یزد اصفهان از هر دوی این شهرهای تاریخی دیدن کرده‌اند.

زمان اوج جذب گردشگر در یزد ماه‌های خنک سال است. باتوجه‌به این‌که یزد یکی از شهرهای گرم ایران بوده و دارای تابستان‌های بسیار گرم است، ماه‌های معتدل سال بهترین زمان برای سفر به بافت تاریخی یزد است. به‌طورکلی، از آبان تا اردیبهشت زمان مناسب برای سفر به یزد محسوب می‌شود. البته یزد در ایام نوروز نیز یکی از شهرهای پر‌گردشگر و پرازدحام است.

بخش‌های مهم بافت تاریخی یزد

یکی از بخش‌های برجسته معماری شهر یزد، “بادگیرها و مناره‌ها” هستند. بادگیرها به‌شکل چهارسویه و یک‌سویه طراحی شده‌اند و نقش مهمی در خنک‌کردن هوای خانه‌ها در فصل‌های گرم داشته‌اند. بادگیرها علاوه‌بر خنک‌کردن، می‌توانستند عملکردی مشابه یخچال، کولر و سیستم‌های تصفیه هوا داشته باشند. طراحی بادگیرها به‌گونه‌ای است که زمانی که باد می‌وزد، سرعت باد را افزایش داده و هوا را به داخل منزل منتقل می‌کنند.

یکی دیگر از پدیده‌های منحصربه‌فرد در بافت تاریخی یزد، “آب‌انبارها” هستند. ایرانیان اولین کسانی بودند که به فکر ساخت آب‌انبار افتادند و این نشان از ذهن قدرتمند و خلاق آن‌ها دارد. در یزد، به‌دلیل آب‌وهوای گرم و خشک، آب‌انبارها نقش مهمی در بافت تاریخی شهر داشته‌اند. معمولا آب‌انبارها در یزد از خشت ساخته می‌شدند.

“ساباط‌ها” یا کوچه‌های مسقف نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های بافت تاریخی یزد را شکل می‌دهند. کوچه‌های مسقف نشان از خلاقیت ایرانیان است که برای محافظت از مردم در برابر گرما و آفتاب ساخته شده‌اند. ساباط‌های یزد در دو نوع قابل مشاهده‌اند: در نوع اول، سقف کوچه از چوب یا حصیرهای چوبی ساخته می‌شود و در نوع دوم، سقف کوچه از مصالحی مانند آجر و به‌صورت نمای رومی ساخته می‌شود.

تهیه بلیط قطار یزد اصفهان در سایت فلای تودی

بافت تاریخی یزد با حفظ سنت‌های چند‌صدساله و شگفتی‌های معماری خود، گواهی زنده بر تاریخ غنی این شهر است. جذابیت‌های این منطقه تاریخی باعث شده است که همه‌ساله مسافران زیادی به این منطقه سفر کنند. یکی از مناسب‌ترین روش‌ها برای سفر به یزد مسافرت از‌طریق قطار است. اگر شما هم قصد بازدید از بافت تاریخی یزد را دارید، می‌توانید در زمان پیش فروش بلیط قطار، از‌طریق وب‌سایت فلای تودی بلیط خود را تهیه کنید. تهیه بلیط در زمان پیش فروش قطار باعث آسودگی خاطر شما شده و سفر لذت‌بخشی را برای شما رقم خواهد زد.

بلیط قطار یزد اصفهان یکی از پرطرفدارترین مسیرهای مسافرتی بین گردشگران است؛ چراکه این مسیر فرصتی را برای بازدید از هر دو شهر تاریخی یزد و اصفهان برای گردشگران فراهم می‌سازد. وب‌سایت فلای تودی با ارائه خدمات باکیفیت در‌خصوص تهیه بلیط و خدمات مسافرتی، شما را در سفرهای گردشگری خاطره‌انگیزتان همراهی و پشتیبانی خواهد کرد.

این مقاله یک رپورتاژ آگهی است و مسئولیت صحت اطلاعات آن و خدمات معرفی شده بر عهده نیکی گشت نمیباشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا