You are currently viewing کلیسای با نوی ما (آنتورپ) – زیبایی و تاریخ یک شاهکار معماری

کلیسای با نوی ما (آنتورپ) – زیبایی و تاریخ یک شاهکار معماری

کلیسای مریم مقدس ( بانوی ما ) در آنتورپ، یکی از شاهکارهای بی‌نظیر معماری و هنری در دنیاست. کلیسای مریم مقدس در قلب شهر آنتورپ واقع شده و از لحاظ زیبایی، یکی از جاذبه‌های برجسته این شهر محسوب می‌شود. با ساختار منحصر به فرد و آثار هنری فراوان، چشم‌انداز این کلیسا هر علاقه‌مندی به هنر و تاریخ را جلب می‌کند. این مقاله در سایت نیکی گشت به بررسی اطلاعات جالب و تاریخچه این بنا زیبا خواهد پرداخت. با ما تا انتها همراه باشید.

تاریخچه و ساختار معماری

این کلیسا در قرون وسطی ساخته شده و تاریخچه‌ای بی‌نظیر دارد. ساختمان اصلی به سبک گوتیک معماری شده و نمادهای مذهبی و هنرهای زیبا در ساختار آن گنجانده شده است. هر جزئیات آن نشان‌دهنده دقت و حرفه‌ای بودن معماران و هنرمندان آن دوره است.

کلیسای مریم مقدس به عنوان یک مقدسه مهم و همچنین جاذبه گردشگری مشهور، هر ساله گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. این مکان مقدس، محلی است که عاشقان هنر، تاریخ و معماری می‌توانند لذت ببرند.

در داخل کلیسا، آثار هنری با ارزش و منحصر به فرد زیادی وجود دارد. نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و شیشه‌های نقره‌ای زیبا، هر کدام بخشی از ثروت هنری این مکان را تشکیل می‌دهند. کلیسای مریم مقدس با پیشینه تاریخی و هنری خود، همواره جاذبه‌ای برای دوستداران تاریخ و هنر بوده است. هر کسی که به آن سر می‌زند، درگیر جادوی تاریخ و فرهنگ خواهد شد.

جاذبه های گردشگری آنتورپ تنها به کلیسای این شهر محدود نمیشود. در مقالات سایت نیکی گشت جستجو کنید و با این شهر زیبا بیشتر آشنا شوید .

موسیقی و کلیسای بانوی ما


کلیسای مریم مقدس در آنتورپ، نه تنها یک محل عبادت مذهبی است بلکه مرکزی فعال برای زندگی موسیقی است که در آغاز قرن 15 شروع به توسعه یک زندگی موسیقی پویا کرد. این نقش فعال در تاریخ موسیقی، کلیسا را به یک مرجع ارزشمند در حوزه هنر و موسیقی تبدیل کرده است.

در اوایل قرن 15، گروه کر کلیسا شروع به پرورش یک زندگی موسیقی فعال کرد و نتیجه‌اش این بود که اهمیت کلیسا در تاریخ موسیقی به سرعت افزایش یافت. “یوهانس اوکگهم”، یکی از مهم‌ترین آهنگسازان قرن 15، در سال 1443 به عنوان یک خواننده کلیسا خدمت می‌کرد و همینطور “جیکوب اوبرشت” از سال 1492 تا 1497. مدیران کر کلیسا در قرن شانزدهم شامل “آنتوان باربه”، “گیرت وان تورنهاوت”، “سورین کورنت” و “آندره پورناژ” بودند. از ارگ‌نوازانی که در کلیسا کار می‌کردند، می‌توان به “هنری بردهمرس” (1493–1501) اشاره کرد که بعدها به عنوان معلم فیلیپ دست‌نخورده و آهنگساز معروف انگلیسی “جان بول” (1615–1628) که از کشور خود برای جلوگیری از انصاف به فلاندرز فرار کرد، اشاره کرد.

از سال 1725 تا 1731، “ویلم ده فش” به عنوان “کاپلمستر” خدمت کرد، که از سال 1731 تا 1737 توسط “جوزف-هکتور فیوکو” و از سال 1737 توسط “آندره-جوزف بلاویه” جایگزین شد. شخصیت‌های کمتر شناخته‌شده اما مهم به نظر محلی مانند “جیکوبوس باربیرو” و “آندره پورناژ” نیز در کلیسا کار می‌کردند.

علاوه بر مقاله کلیسای آنتورپ ، پیشنهاد میکنیم مقالات دیدنی های بروکسل و جاذبه های گردشگری بلژیک را نیز مطالعه نمایید.

خاکسپاری‌ها در کلیسا

درون کلیسای شگفت‌انگیز آنتورپ، آرامگاه‌های برخی از اعضای خانواده‌های نجیب‌زاده‌های روبنز، فورمان، گوباو، توخر، پلانتین، مورتوس، د بورکنز و غیره وجود دارد که از نظر تاریخی بسیار ارزشمند است.


جزئیات معماری چشم‌گیر: برج کلیسای شگفت‌انگیز در آنتورپ

ارتفاع بی‌نظیر برج

یکی از جزئیات مهم این کلیسا، برج تکمیل‌شده‌اش با ارتفاع ۱۲۳ متر (۴۰۴ فوت) است که بلندترین برج کلیسا در منطقه “بنلوکس” می‌باشد.

تحسین امپراتور مقدس روم، چارلز پنجم

چارلز پنجم، امپراتور مقدس روم، درباره این برج اظهار داشت که باید زیر یک جعبه شیشه‌ای نگهداری شود. این توجیه به زیبایی و اهمیت بی‌نظیر برج اشاره دارد.

نظرات ناپلئون: اشاره به زیبایی برج

ناپلئون هم مقایسه‌ای نمیاندازد و برج را با دست‌بافته “مکلین” مقایسه کرده است. این توصیف نشان‌دهنده زیبایی منحصربه‌فرد برج است.

بزرگترین زنگ برج و نفرات زنگ‌گیر

در این برج، بزرگترین زنگ نیازمندی به ۱۶ نفر زنگ‌گیر است که با همکاری هماهنگ و زیبایی، صدایی شگفت‌انگیز ایجاد می‌کنند.

پرتال غربی با ایمان مهم‌ترین ماموران مسیحیت

در پرتال غربی این کلیسا، تصاویری از مبلغ مسیحیت به نام ویلیبرورد به چشم می‌خورد. ویلیبرورد که در قرن هفتم در آنتورپ فعالیت‌های خود را آغاز کرد، اینجا به تصویر کشیده شده و این پرتال به عنوان یک نماد مهم از تاریخ مسیحیت در آنتورپ شناخته می‌شود.

پیشنهاد ویژه : یکی از جاذبه های گردشگری که در کشور بلژیک وجود دارد میدان گرند پالاس بروکسل است . پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز مطالعه نمایید.

واقعیات و اطلاعات: آمار و ارقام کلیسای شگفت‌انگیز آنتورپ

ابعاد داخلی و برج‌ها

کلیسای شگفت‌انگیز آنتورپ با داشتن طول داخلی 118 متر، به عنوان یک شاهکار معماری به چشم می‌خورد.

ارتفاع برج شمالی: 123 متر (404 فوت)

با ارتفاع فوق‌العاده برج شمالی کلیسا که به 123 متر می‌رسد، این ساختمان جلب توجه هر بیننده‌ای را به خود اختصاص می‌دهد.

ارتفاع برج جنوبی: 65.3 متر (214 فوت)

برج جنوبی نیز با ارتفاع 65.3 متر، بخشی دیگر از زیبایی و بزرگنمایی این کلیسا را تداعی می‌کند.

ارتفاع ستون مرکزی: 28 متر (92 فوت)

ارتفاع منحصر به فرد ستون مرکزی کلیسا به 28 متر می‌رسد، که زیبایی و اعلاییت این بنا را افزایش می‌دهد.

ارتفاع لانترن یا برج میانی: 43 متر (141 فوت)

لانترن یا برج میانی در نقطه تلاقی ناو و ترانسپت‌ها با ارتفاع 43 متر، بخشی دیگر از بزرگ‌مرامی این کلیساست.

مساحت و ظرفیت

مساحت کل سقف این کلیسا بیش از 10,000 متر مربع است، که نشان‌دهنده بزرگنمایی و شکوه آن است.

این کلیسا تا اندازه‌ای شگفت‌انگیز با ظرفیت 2,400 صندلی و توانایی میزبانی 25,000 نفر در اصل، برجستگی خود را نشان می‌دهد.

ساختار کلیسا

کلیسای شگفت‌انگیز آنتورپ با 7 راهرو ، 125 ستون و 128 پنجره (که 55 تای آنها پنجره‌های شیشه‌ای هستند)، به عنوان یک ساختمان با نقوش و جزئیات زیاد، شناخته می‌شود.

سایر اطلاعات جالب

  • در سال 1533، 57 خورشیدای دائمی در کلیسا وجود داشت.
  • ارگ شیون قرن نوزدهم دارای 90 ثبت و 5,770 لوله است.
  • این کلیسا دارای یک کاریلون با 49 زنگ است.
  • سنگ‌زنی سنگین‌ترین زنگ کارولوس (1507) با وزن 6,434 کیلوگرم است.

هزینه نگهداری

نگهداری این کلیسا، سالیانه 1.5 میلیون یورو را به خود اختصاص داده است. این هزینه نشان‌دهنده تعهد به حفظ و نگهداری این شاهکار معماری است.

نتیجه‌گیری

کلیسای مریم مقدس در آنتورپ، یک نمونه بارز از هماهنگی بین هنر و معماری در طول تاریخ است. این بنا با تاریخچه گنجانده‌شده و زیبایی بی‌نظیرش، همواره به عنوان یک نماد ارزشمند شهر آنتورپ و همچنین یک مقصد گردشگری برجسته، در دل دوستداران هنر و تاریخ جاذبه خواهد داشت.

پیشنهاد میکنیم علاوه بر مطالعه مقاله کلیسای بانوی ما در آنتورپ ، مقالعه مرکز کُمیک استریپ بلژیک را نیز مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید