مجله گردشگری نیک گشت

راهنمای کامل جریمه کنسلی بلیط هواپیما داخلی و خارجی

حتما برای شما هم پیش آمده که بخواهید قبل از سفری که مدت‌ها برای آن نقشه کشیده بودید بلیط خود را کنسل کنید. این موضوع در بسیاری از موارد ناراحت کننده و غیر قابل جبران است با این حال سوالی که ذهن شما را در این مواقع به خود مشغول می‌کند جریمه کنسلی بلیط هواپیما است.

در حقیقت یکی از اتفاق های ناخوشایندی که ممکن است برای مسافران داخلی و خارجی پیش بیاید لغو یا استرداد بلیط هواپیما است.

این موضوع می‌تواند یکی از دغدغه‌های مهم مسافران پروازهای داخلی و خارجی باشد که ما قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم.

هزینه کنسلی بلیط هواپیما

قبل از هر چیز باید به این موضوع اشاره کنیم که هر شرکت هواپیمایی با توجه به قوانین سازمان هواپیمایی کشور برای کسر مبلغ جریمه بلیط به گونه‌ای متفاوت عمل کرده و هزینه کنسلی بلیط هواپیما در آن متفاوت است.

از همین رو هر شرکتی قوانین و سیاست‌های خاص خود را برای جریمه کنسلی بلیط دنبال می‌کند.

در زیر به برخی از این قوانین اشاره خواهیم کرد:

  • اگر شما بلیط را از طریق شرکت هواپیمایی تهیه کرده باشید، برای کنسل کردن بلیط نمی‌توانید به دفاتر فروش بلیط مراجعه کنید؛ و بالعکس. اگر بلیط خود را از دفاتر فروش تهیه کرده باشید باید استرداد را از طریق دفتر فروش انجام دهید.
  • معمولا شرکت‌های هواپیمایی برای جبران خسارت مسافران به نرخ کلاس پرواز و زمان باقیمانده تا پرواز توجه می‌کنند.
  • بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی امکان لغو سفر در ساعات قبل از پرواز را به مسافرین خود نمی‌دهند و در نتیجه هیچ مبلغی را به مسافر پرداخت نمی‌کنند.
  • با این حال برخی از شرکت‌های هواپیمایی با توجه به زمان کنسلی قبل از پرواز مبالغی را کسر و الباقی را به مسافر بر می‌گردانند.

آیا نوع بلیط در جریمه کنسلی آن تاثیر دارد؟

یکی از نکاتی که باید قبل از استرداد بلیط خود به آن توجه کنید نوع بلیط شما است. برای مثال سفرهای داخلی و خارجی دارای جرایم متفاوتی برای کنسلی بلیط هستند. همچنین بلیط‌های چارتری و سیستمی هر کدام روند خاص خود را برای استرداد دنبال می‌کنند. کلاس‌های پروازی نیز می توانند دارای قوانین خاصی برای استرداد بلیط هواپیما داشته باشند که بهتر است با هرکدام آشنا شوید.

در زیر به تفاوت هرکدام از آنها خواهیم پرداخت:

انواع کلاس‌های پروازی

کلاس‌های پروازی هرکدام خدماتی را به مسافرین ارائه می کند. انتخاب این مورد بر روی هزینه بلیط هواپیما و همچنین جریمه کنسلی آن تاثیر می گذارد.

پرواز اکونومی

در این نوع پرواز شما ارزان ترین و ساده ترین خدمات را دریافت خواهید کرد. پرواز اکونومی یا کلاس Y یکی از مقرون به صرفه ترین انتخاب‌ها برای مسیرهای کوتاه به حساب می‌آید.

پرواز پرمیوم اکونومی

تفاوت چندانی میان پرواز اکونومی و پرمیوم اکونومی وجود ندارد مگر تفاوت میان صندلی ها. در این پرواز یا به اصطلاح کلاس E صندلی‌ها بزرگ‌تر و جادارتر هستند.

پرواز بیزینس

این نوع پرواز صندلی‌هایی به مراتب راحت تر از کلاس E دارد و می توان گفت تنوع غذایی بالایی نیز به مسافرین خود ارائه می‌دهد.

پرواز فرست کلس

پرواز فرست کلس یا کلاس F بالاترین نوع کیفیت را به شما ارائه می‌دهد. این پرواز امکاناتی همچون مانیتور، صندلی‌های بسیار راحت برای استراحت و پذیرایی ویژه دارد.

تفاوت استرداد بلیط سیستمی و چارتری

اولین نکته ای که قبل از کنسلی بلیط باید به آن توجه کنید نوع آن است. برای مثال اگر بلیط شما سیستمی باشد خیلی راحت می توانید با رفتن به ناحیه کاربری سفرتان را لغو کنید. همچنین در ادامه می‌توانید میزان جریمه و نحوه پرداخت مابقی آن را مشاهده نمایید. شما همین طور می‌توانید از آژانس مسافرتی خودتان پشتیبانی بگیرید و به آسانی بلیط خود را کنسل کنید.

اما نحوه لغو بلیط‌های چارتری به این سادگی نیست و نمی‌توانید تنها با رفتن به حساب کاربری‌تان به صورت آنلاین آن را کنسل کنید. شما تنها می‌توانید از طریق چارتر کننده این نوع بلیط ها را لغو کنید.

از آنجایی که هر کدام از شرکت‌های چارتر قوانین متفاوتی دارند نمی توان به طور مشخص میزان خسارت را مشخص کرد. در مواردی نیز برخی از این شرکت‌ها هیچ مبلغی را بابت لغو سفر به مسافرین بر نمی‌گردانند.

جریمه کنسلی بلیط هواپیما چارتر چطور محاسبه می شود؟

هر چند که تهیه بلیط‌های چارتری برای مسافران هزینه چندانی ندارد و همچنین دارای مزیت‌های بسیار است. با این حال یکی از معایب بزرگ این نوع از بلیط‌ها نداشتن امکان استرداد می‌باشد.

این موضوع به این دلیل است که شرکت‌های چارتر کننده بلیط، ایرلاین‌های مختلفی را خریداری کرده و آن را با قیمت کمتری به مسافرین ارائه می‌دهند. از همین رو امکان استرداد این نوع از بلیط‌ها وجود ندارد زیرا جزء بلیط‌های ارزان هواپیما به حساب می‌آید.

با همه این‌ها برخی از شرکت‌ها وجود دارند که قوانین و ضوابط شان به گونه ای است که امکان استرداد مبلغ به مسافر را فراهم کرده اند. اما دقت کنید که این کار باید یک روز قبل از پرواز و قبل از ساعت 12 ظهر انجام بگیرد.

به طور کلی شرایط کنسلی سفر چارتر به صورت زیر است:

  • بلیط‌های چارتری که با مبالغ پایین خریداری شده‌اند امکان استرداد ندارند.
  • در صورتی که از پرواز استفاده نکنید، شرکت‌های چارتر کننده مبلغی برای استرداد بلیط پرداخت نمی‌کنند.

جریمه کنسلی بلیط هواپیما خارجی

جریمه کنسلی بلیط هواپیمای خارجی توسط تمامی شرکت‌های هواپیمایی پرداخت می‌شود. تنها باید دقت نمایید اگر قصد کنسل کردن پرواز خارجی را دارید، سریعا اقدام به استرداد سفر خود نمایید. چرا که هرچه به زمان سفر نزدیک شوید باید جریمه بیشتری را پرداخت کنید.

از آنجایی که سیاست شرکت‌های هواپیمایی خارجی نسبت به پروازهای داخلی سخت تر است دقت بیشتری مورد نیاز است.

حتما 48 تا 24 ساعت قبل از پرواز سفر خود را کنسل نمایید. این موضوع را فراموش نکنید که برخی از شرکت‌های هواپیمایی خارجی قوانین ویژه‌ای برای استرداد بلیط دارند. برای مثال ممکن است هزینه بلیط خریداری شده بعد از استرداد و کسر جریمه تا 1 الی 2 ماه آینده به مسافر عودت داده شود.

این در صورتی است که در هواپیمایی ایران ایر به طور کلی امکان کنسلی بلیط های چارتر وجود ندارد. با این حال اگر پروازهای این شرکت بیشتر از دو ساعت تاخیر داشته باشند، شما می‌توانید بلیط خود را لغو و مبلغ آن را تا دو هفته بعد دریافت نمایید.

عوامل موثر بر جریمه کنسلی بلیط هواپیما

مواردی هستند که می‌توانند بر روی هزینه‌های کنسلی بلیط هواپیما موثر باشند. مهم ترین آن ها عواملی مانند نوع بلیط، زمان کنسلی بلیط، قوانین ایر لاین، کلاس پروازی هستند.

نوع بلیط هواپیما: همان طور که در بالا گفتیم چارتری یا سیستمی بودن بلیط، مهم‌ ترین عاملی است که روی قیمت جریمه کنسلی تأثیر می‌ گذارد. بلیط‌های سیستمی با جریمه‌‌های متفاوتی بر اساس نوع ایرلاین کنسل می‌ شوند، اما معمولاً بلیط های چارتری قابلیت استرداد ندارند.

زمان کنسلی: در شرکت‌‌های هواپیمایی مختلف، با توجه به زمان کنسل کردن پرواز، جریمه کنسلی تغییر می‌ کند. به‌ عنوان‌ مثال اگر یک روز قبل از پرواز بلیط خود را کنسل کنید با توجه به کلاس پروازی ۱۵ تا ۳۰ درصد آن بابت جریمه کسر می‌ گردد؛ اما اگر یک ساعت قبل از پرواز بلیط را کنسل کنید، حدود ۶۰ درصد از مبلغ بلیط به‌ عنوان جریمه کسر خواهد شد.

کلاس پروازی: شناسه‌‌های نرخی و نوع کلاس پروازی نیز روی مبلغ جریمه کنسلی تأثیر دارند. معمولاً جریمه کنسلی کلاس‌ های پروازی تجاری و فرست کلاس بالاتر از کلاس‌ های معمولی است.

نوع ایرلاین: هریک از ایرلاین های پروازی با توجه به قوانین و شیوه‌ های خاص خود، جریمه کنسلی بلیط هواپیما را تعیین می‌ کنند.

جریمه کنسلی هواپیما چگونه محاسبه می‌شود؟

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم هر کدام از آژانس‌های هواپیمایی قوانین مربوط به خود را برای محاسبه جریمه کنسلی بلیط دارند. زیرا عوامل زیادی وجود دارند که بر روی جریمه استرداد بلیط هواپیما تاثیر می‌گذارند.

برخی از این آژانس‌ها در صورت کنسلی بلیط به دلیل خدمات ویژه‌ای که به مسافرین می‌دهند متضرر می شوند. از همین رو هزینه استرداد و یا جریمه کنسلی بلیط در هر ایرلاینی متفاوت است.

خرید بلیط هواپیما

یکی از مهم ترین فاکتورهای مسافرین تهیه و خرید بلیط هواپیما از یک آژانس هواپیمایی معتبر است. اگر قصد خرید تور و یا بلیط هواپیما برای سفر‌های داخلی و خارجی را دارید ما به شما عزیزان آژانس هواپیمایی قصرشیرین را پیشنهاد می‌کنیم.

این آژانس هواپیمایی با داشتن بیش از 25 سال سابقه درخشان در ارائه خدمات متنوع در حوزه خرید بلیط هواپیما ، دریافت ویزا و غیره در خدمت مسافرین عزیز بوده است.

این مقاله یک رپورتاژ آگهی است و مسئولیت صحت اطلاعات آن و خدمات معرفی شده بر عهده نیکی گشت نمیباشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا